banner kto ty jesteś

CZY WIESZ, ŻE...

Dwujęzyczność to umiejętność posługiwania się dwoma językami w sposób równoległy i regularny. Niestety mimo wielu zalet rodzice często nie decydują się na przekazywanie dzieciom języka ojczystego. Wpływ na to mają m.in. pracownicy socjalni i pielęgniarki środowiskowe wskazujące na dwujęzyczność jako powód słabszej znajomości języka kraju osiedlenia. Pracownicy ci nie mają wiedzy, że w ciągu kilku pierwszych lat edukacji szkolnej poziom znajomości języka kraju osiedlenia wyrównuje się z rówieśnikami, a dziecko w międzyczasie zyskuje analogiczną znajomość języka ojczystego rodziców. Dlatego poniżej obalamy mity związane z dwujęzycznością, prezentujemy jej zalety oraz podpowiadamy co robić, by Twoje dziecko mogło w pełni skorzystać z przewagi jaką daje wzrastanie w dwujęzyczności.

czy_wiesz_ze

Główne zalety dwujęzyczności

Język jest nośnikiem kultury i tradycji. Znajomość języków rodziców może zmniejszać dylematy związane z budowaniem własnej tożsamości, szczególnie w okresie dorastania.

czy_wiesz_ze

Mity związane z dwujęzycznością

Bycie dwujęzycznym oznacza szereg zalet i wspomaga rozwój Twojego dziecka? Jest to udowodnione naukowo, ale w przeciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiło się wiele błędnych przekonań...