AKTUALNOŚCI

O wartości języka polskiego, zaletach dwujęzyczności i niepowtarzalności polskiej kultury: rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteśDlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Projekt jest finansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Głównym celem, organizowanej od 2018 roku, kampanii #KtoTyJesteś jest promocja dwujęzyczności oraz języka polskiego jako nośnika wartości i kultury. Grupą docelową kampanii są Polonia i Polacy mieszkający poza granicami kraju – nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Webinary dla nauczycieli

Kluczowym elementem kampanii będą webinary dla nauczycieli. Mają one na celu wspomóc efektywną i przyjazną edukację językowo-kulturową młodych Polaków za granicą. Istotnym wsparciem podczas dwóch spotkań online będą eksperci kampanii, którzy przybliżą nauczycielom nowoczesne, pozytywne i efektywne metody nauczania oraz podpowiedzą, w jaki sposób zainteresować młodego odbiorcę językiem, historią i kulturą kraju pochodzenia. Poprowadzi je, podobnie jak w poprzednim roku, Iwona Brzózka-Złotnicka – polonistka i ekspertka edukacyjna, popularyzatorka specjalizująca się w wykorzystaniu nowych technologii w procesie nauczania i uczenia się, silnie kojarzona z kampanią oraz nowoczesną działalnością edukacyjną.

Webinary zostaną zorganizowane na przełomie listopada i grudnia, a ich emisja odbędzie się na profilu kampanii na Facebooku. Tytuły spotkań to:
• „Gry edukacyjne w nauczaniu dwujęzycznym: Jak tworzyć i wdrażać je w klasie?”
• „Film jako narzędzie: Wykorzystanie polskiego kina w edukacji”

Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mieli okazję wesprzeć nauczycieli, przeprowadzając ich przez nowoczesne i skuteczne metody inspirowania językiem polskim, kulturą i dwujęzycznością. Pokażemy, jak efektywnie wykorzystywać gry edukacyjne czy filmy, aby uczynić proces nauki języka bardziej interesującym. Podpowiemy, jak przygotować angażujące ćwiczenia dostosowane do potrzeb konkretnych uczniów i które filmy czy klipy najlepiej nadają się do omawiania w klasie – mówi Iwona Brzózka-Złotnicka.

Konkurs dla szkół

W tym roku odbędzie się także 2. edycja konkursu grantowego dla polskich szkół i placówek edukacyjnych działających za granicą. Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie projektu edukacyjnego promującego język polski, a udział w rywalizacji będą mogły wziąć grupy projektowe składające się z uczniów oraz nauczycieli ze wszystkich klas szkół funkcjonujących poza krajem. Nagrodzone zostaną̨ 4 najwyżej ocenione projekty. Nagrodami będą̨ granty w wysokości 5 000 złotych na realizację zaproponowanego działania.

Ponadto planowane są działania edukacyjne na profilu kampanii #KtoTyJesteś na Facebooku:
facebook.com/KtoTyJestesKampaniaSpoleczna